Dla sportowców

Tlenoterapia
w sporcie

W komorze normobarycznej obserwujemy środowisko zwiększonego ciśnienia, które wpływa bezpośrednio na zwiększoną absorpcję tlenu do organizmu. Tlen wchłaniany w czasie sesji tlenoterapii jest transportowany nie tylko przez czerwone krwinki, ale także przez osocze. Tlenoterapia znacząco wpływa na stymulację procesów metabolicznych, które zachodzą w mięśniach, tkankach kostnych oraz chrząstkach. Światowa Komisja Antydopingowa uznaje tlenoterapię na „naturalny doping”, ponieważ sesje w komorze normobarycznej zwiększają wydolność tlenową zawodowych sportowców nawet o 10%.

  • Regularne korzystanie z tlenoterapii zdecydowanie skraca czas potrzebny do regeneracji organizmu po ćwiczeniach fizycznych oraz w naturalny sposób zwiększa wydolność i wydajność organizmu.
  • Optymalne dotlenienie komórek przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia ilości molekuł ATP, czyli paliwa mięśniowego oraz zdecydowanie zmniejsza zakwaszenia mięśni.
  • Tlenoterapia stymuluje wzrost komórek macierzystych, które odpowiadają za regenerację uszkodzonych tkanek podczas wysiłku fizycznego. Zabiegi tlenoterapii odgrywają kluczową rolę w szybszej regeneracji tkanki kostnej i mięśni szkieletowych.

Olimpijczycy, zawodowi sportowcy z ligi NBA, NHL oraz piłkarze regularnie korzystają z sesji w komorze normobarycznej. Tlenoterapia skutecznie zmniejsza poziom odwodnienia organizmu, podwyższa poziom tlenu, znacząco poprawia metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo terapia tlenem naturalnie przyspiesza powrót do aktywności fizycznej po kontuzjach lub spadku wydajności.

Jak tlenoterapia wspiera
organizm w sporcie?

Wydolność

W czasie sesji w komorze normobarycznej optymalne parametry podawania tlenu oraz wysokie ciśnienie stymulują szpik kostny do produkcji komórek macierzystych, dzięki czemu jest ich aż ośmiokrotnie więcej w krwioobiegu. Zwiększenie ilości tlenu w komórkach przekłada się jednoznacznie na większą wydolność fizyczną, koncentrację psychiczną oraz refleks.

Kontuzje

Tlenoterapia niweluje stany zapalne w organizmie i redukuje obrzęki. Przyczynia się też do szybszego gojenia mikrourazów i naturalnie łagodzi stany bólowe. Rehabilitacja wspierana zbiegami w komorze normobarycznej zapewnia szybszy powrót do zdrowia i aktywności fizycznej oraz znacząco skraca czas rekonwalescencji.

Ortopedia

Sesje tlenoterapii są szczególnie polecane przy zapaleniu stawów, artretyzmie, urazie kości i tkanek miękkich, osteoporozie oraz zespole cieśni nadgarstka. Podwyższona podaż tlenu rozpuszczonego w osoczu wyraźnie poprawia przepływ krwi w uszkodzonych kończynach i zwiększa ciśnienie tlenu w kościach oraz tkankach miękkich. Tlenoterapia przyspiesza proces gojenia, regeneracji tkanek i efektywnie niweluje stany zapalne.

Dlaczego komora normobaryczna
a nie hiperbaryczna?

Dotlenienie

dotlenienie

Proces autoregeneracji w ciele człowieka zachodzi dużo szybciej, kiedy panuje wokół dużo wyższe ciśnienie, umożliwiające lepsze dotlenienie wszystkich tkanek. Działamy na organizm ludzki całościowo, optymalizując parametry atmosfery i podwyższając w kabinie poziom tlenu o 40%, wodoru o 5% oraz dwutlenku węgla o 1,5-2%.

Odnowa

odnowa

Już podczas pierwszej sesji tlenoterapii możemy zauważyć znaczącą poprawę wydolności fizycznej i psychicznej. Seans w komorze normobarycznej jest w pełni bezpieczny i pacjent może przebywać w niej bez ograniczeń czasowych.

Komfort

komfort

Komora normobaryczna zapewnia pacjentowi komfortową przestrzeń relaksacyjną, w której znajdują się wygodne fotele, połączenie z siecią Wi-Fi, a także książki, czasopisma i gry planszowe dla dzieci i dorosłych.

Klinika Osteopatii i Fizjoterapii
REHAORTHOPEDICA

ul. Armii Krajowej 25, 30-150, Kraków

tel. 604 578 837
mail: recepcja@rehaorthopedica.pl

RehaOrtopedica logo
crossmenu